PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=305474}

Pokuta

Atonement
7,5 123 935
ocen
7,5 10 1 123935
6,8 26
ocen krytyków
Pokuta
powrót do forum filmu Pokuta

Nieokrzesany diament

ocenił(a) film na 9

Dla mnie ten film to taki nieokrzesany diament - obok scen genialnych, które mogę odtwarzać i
odtwarzać na nowo, są sceny niedopracowane, kiczowate czy nierówne aktorsko. Co nie zmienia
faktu, że takie filmy cenię najbardziej - gdzie mogę dopatrywać się różnych smaczków, gdzie
myślę "wow, muszę zobaczyć tę scenę jeszcze raz", żeby w pełni się nią nasycić, itd. Jak dla
mnie "Pokuta" jest idealnym dopełnieniem książki McEwana. Czytałam i oglądałam te dwa
dzieła niemal równocześnie, przez co te dwa obrazy nakładają się w mojej głowie i razem tworzą
skończone arcydzieło. Nie wyobrażam sobie innej Cecilli niż z twarzą i chłodem Keiry, innego
Robbiego, Marshalla, Briony, itd. Naprawdę należy się duży szacunek reżyserowi, ponieważ
spełniając swoją artystyczną wizję, nie zaszlachtował tej książkowej, wręcz przeciwnie - we
wspaniały i godny sposób ją dopełnił.
Pewnie przez to wszystko zawyżyłam nieco ocenę, bo być może film bez znajomości treści książki
nie broni się tak dobrze, ale jako uzupełnienie lektury - absolutnie zasługuje na 9/10.

ocenił(a) film na 9
nynavee

Wg mnie sam film broni się bardzo dobrze. Książki nie czytałem, ale tak samo jak Ty, mam w tym filmie sceny, które lubię odtwarzać na nowo. I cytaty, które długo zapamiętam: "Historia może wznowić swój bieg. Ta, którą planowałem podczas tamtego wieczornego spaceru. Mogę znów stać się człowiekiem, który niegdyś przeszedł Surrey park o zmierzchu w najlepszym garniturze, przechwalając się obietnicami życia".
Aktorzy też byli świetni. Zwłaszcza Keira i McAvoy.
Dodam jeszcze, że "Pokuta" kojarzy mi się bardzo z "Okruchami dnia" i "Sercem jak lód". Też taka melancholijna atmosfera.

ocenił(a) film na 9
wai

"Serca jak lód" nie widziałem, ale już wiem, że powinienem.
Co do książki, to bardzo polecam, zwłaszcza jeśli podobał Ci się film. Ja - można powiedzieć - też jej nie przeczytałem, ale znam ją prawie na pamięć, bo przesłuchałem jej wielokrotnie w formie audiobooka (bardzo dobra interpretacja Z. Zapasiewicza). Warte polecenia.

ocenił(a) film na 9
nynavee

Zasadniczo podpisałbym się pod całością Twojej wypowiedzi, ale nie jestem pewien, czy zgodziłbym się z kiczowatością scen, lub nierównością aktorską. Jeśli masz ochotę, to podaj przykłady tychże.
Ale co do opinii generalnej, to zgoda. Wg mnie film jest perfekcyjną adaptacją książki i zarazem jej dopełnieniem. Jedynie Mace'a wyobrażam sobie inaczej.
Ponieważ nie postawiłem jeszcze żadnej 10-tki, to tu też jej nie stawiam, ale wg mnie ten film (wyłącznie w pakiecie z książką) zasługuje na miano arcydzieła.

ocenił(a) film na 7
Newerherdow

Oglądaliśmy z żoną w 29 rocznicę ślubu. Film momentami przegadany, ale tak w ogóle to bardzo ciekawy. >8/10

ocenił(a) film na 7
andpol

+7,5/10

ocenił(a) film na 5
nynavee

Mnie dla odmiany zawiódł, spodziewałam się czegoś innego, głębszego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones