PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=305474}

Pokuta

Atonement
7,5 123 867
ocen
7,5 10 1 123867
6,8 25
ocen krytyków
Pokuta
powrót do forum filmu Pokuta

Zauważyliście, że środki artystyczne są jakoś nierównomiernie rozłożone w tym filmie? Wszystko estetycznie najciekawsze wydarza się w pierwszej części filmu - tyle tu smaczków: a to zdublowane ujęcie ukazujące odbitą w oknie twarz Briony, gdzie indziej Cecilia brzdąka pojedynczy dźwięk kończąc temat muzyczny sceny albo Briony, po tym jak zachowała się jak głupia krowa, przechodzi w korytarzu pod dużym obrazem tego zwierza itd. Trochę szkoda, że reżyser jakby (przepraszam za wyrażenie) wypstrykał się na początku i nie dobrnął w dobrej kondycji do końca.

ocenił(a) film na 9
tipopo

Myślę, że to był celowy zabieg. Wyobraź sobie te środki artystyczne w czasie obrazu wojny, to ze sobą nie gra.

AiShiteru

No ok, z tym że, o ile pamiętam, jednym z obrazów wojny było to słynne kilkuminutowe ujęcie na plaży, które zaliczyłbym właśnie do wspomnianych środków art. Poza tym (nie jestem pewien, czy dobrze pamiętam, ale) część o wojnie nie stanowiła chyba całej drugiej połowy filmu.

ocenił(a) film na 9
tipopo

Jak dla mnie film został podzielony na dwie części- pierwsza to wydarzenia w posiadłości Tallisów a druga po tych wydarzeniach, czyli tutaj mamy wojnę. Wojna ciągnie się do końca filmu (poza finałem). Mamy Robbiego walczącego, Cecilia, która tęskni i pracuje jako pielęgniarka i mamy Briony, która próbuje się również odkupić jako pielęgniarka- wszystko jest skutkiem wojny,

Oczywiście, że film nie został pozbawiony środków artystycznych na drugiej części filmu- scena na plaży to prawdziwe dzieło sztuki, nad którym można się godzinami zachwycać. Ale jest ich znacznie mniej. Mi się wydaje, że był to zabieg pokazujący w jakiś sposób przemianę Briony. Na początku jej wyobraźnia niezwykle pracuje, jest szczęśliwa, patrzy bardzo artystycznie na świat, a potem styka się z rzeczywistością, ze swoja pokutą za kłamstwo które powiedziała. I tutaj tych artystycznych przekazów jest znacznie mniej, bo Briony myśli również w inny sposób niż w dziecinie.
Oczywiście ja się nie znam, tylko dziele się swoimi przemyśleniami :)

AiShiteru

Myślę, że to trafne spostrzeżenia ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones